Lázně Luhačovice

V Luhačovicích najdeme 14 minerálních pramenů. Jejich teplotce v rozmezí 10–14°C. V Evropě jsou považovány za jedny z nejúčinnějších, nejen z důvodu obsahu volného oxidu uhličitého, ale hlavně pro vysokou koncentraci minerálních látek.

Minerální prameny využívány k pitné léčbě

Vincentka

Je nejznámějším luhačovickým pramenem a je tomu tak proto, že až do roku 1991 byl jediným pramenem, který se plnil do lahví. Pramen byl upraven v roce 1680. Na konci 18. století byl nad pramenem vybudován pavilon. Využívá se k pitné léčbě a k inhalacím. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoridů a barya.

Aloiska

Je to jeden z nejstarších minerálních pramenů a vyvěrá o 30m výše než všechny ostatní prameny. Nachází se v parku nad Bílou čtvrtí. Od roku 1821 se používá k léčebným účelům. K léčbě se využívá zejména při onemocnění zažívacích orgánů a slouží také k inhalování. Obsahuje především jód, železo, kyselinu bromitou a některé stopové prvky.

Ottovka

Pramen Ottovka také patří k důležitým pramenům v Luhačovicích. Používá se k pitné léčbě a má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny bromité a některých stopových prvků.

Pramen Dr. Šťastného

Průtok tohoto pramene byl v minulosti mnohokrát upravován, jelikož ovlivňoval vydatnost ostatních pramenů. Obsahuje kyselinu boritou, fluor, jód, lithium a baryum.

Minerální prameny využívány k balneologickým účelům

Pramen sv. Josefa

Využívá se k uhličitým koupelím v sanatoriu Miramare a k pitné léčbě. Vyvěrá v blízkosti nového kostela, kde ho využívá i veřejnost.

Nový Jubilejní

Byl objeven v roce 1988. Navrtán byl z hloubky 50,5m v blízkosti pramenu Jubilejní vedle Společenského domu. Je používán k inhalačním a koupelovým procedurám v centrálním Inhalátoriu a v lázeňských domech Palace, Morava a Jurkovičův dům.

Nová Čítárna

Nyní má tento pramen maximální možné čerpání 60l/min, ovšem v roce 1987 kdy byl vyvrtán měl průtok vydatnost až 120l/min. Jelikož svým vysokým průtokem ovlivňoval sílu ostatních pramenů, byla jeho vydatnost upravena. Voda z pramene je odváděna do vodojemu minerálních vod a používaná k inhalačním a koupelovým účelům.

Nová Janovka

Nová Janovka také tvoří součást inhalační směsi. Byla objevena v roce 1987. Vyvrtání tohoto pramenu bylo v té době důležité z důvodu nedostatku minerálních vod pro přírodní uhličité koupele. Už tehdy byla jeho vydatnost 60l/min a je tomu tak dodnes.

Elektra

Je nejkoncentrova­nějším luhačovickým minerálním pramenem. Vyvěrá poblíž kulturního domu Elektra. Pro vysoký obsah nerostů se pramen využíval k výrobě zřídelní soli. V současné době slouží v hotelech Palace a Morava k inhalačním a koupacím účelům.

Ostatní prameny Amandka, Jubilejní, Vladimír, Elektra 2, Stará Vincentka a BV 30, které lázně Luhačovice spravují jsou označovány jako pozorované a záložní zdroje. V současné době se k léčivým účinkům nevyužívají.

Hala Vincentka

Hala Vincentka, Foto: luhacovice.cz

Pramen Ottovka

Pramen Ottovka, Foto: luhacovice.cz

Pramen Dr. Šťastného

Pramen Dr. Šťastného, Foto: luhacovice.cz

 

Levněji než v hotelu